Reportaža: MIPRO 2007

MIPRO je najznačajniji skup ove vrste u informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji, kao i u mikroelektronici, njegovom izvornom području. Ove se godine po trideseti jubilarni put održao između 21. i 25. svibnja u Opatiji, a po broju sudionika i dalje je jedan od rekordnih, kojeg mogu premašiti samo usko specijalizirani masovni skupovi poput Windaysa. Uz parolu "s MIPRO-m u društvo znanja" njegov je cilj predstaviti najvažnije nove tehnologije, trendove daljnjeg razvoja i prepoznati probleme koji postoje u ovom području. Zahvaljujući raznolikim sadržajima i njihovoj kvaliteti, okupio je brojne znanstvenike, eksperte, gospodarstvenike, menadžere, javne osobe i sve koji se na neki način bave ICT-om.
Možda i najbitniji dio konferencije predstavljaju znanstvena i stručna savjetovanja i seminari. Devet je tradicionalnih tema, od kojih se svaka sastoji od mnoštva znanstvenih i stručnih referata, ukupno njih 225. Od tog je broja 149 domaćih i 76 stranih iz 20-ak raznih zemalja. Teme su redom Mikroelektronika i elektronika, Hipermedijski i grid sustavi, Telekomunikacije i informacije, Računala u tehničkim sustavima, Inteligentni sustavi, Računala u obrazovanju, Digitalna ekonomija, Sigurnost informacijskih sustava i Poslovni inteligentni sustavi.

Plenarne teme

Svečano otvaranje okarakterizirale su dvije plenarne teme, brojni pozdravni govori kao i velik broj posjetitelja Kongresne dvorane Grand hotela Adriatic. Čast da otvori konferenciju pripala je ministru gospodarstva, rada i poduzetništva Branku Vukeliću, izaslaniku predsjednika Vlade RH. Pozdravio je sve prisutne, pohvalio je dosadašnje napore organizatora, naglasio podršku sveučilišta i nužnost zaposlenja tih studenata. Skupu su se kratko obratili i gradonačelnik Opatije Amir Muzur, zamjenica gradonačelnika Rijeke Romana Jerković, predsjednica Uprave Ericssona Nikole Tesle Gordana Kovačević, predsjednik Uprave HEP-a Ivan Mravak i primorsko-goranski župan Zlatko Komadina. Prva plenarna tema s kojom je počeo službeni dio skupa nosila je naziv "MIPRO - Jučer, danas, sutra". Prof.dr.sc. Petar Biljanović predstavio je knjigu istog naziva, no zapravo se subjektivno prisjetio na prvih 30 godina ovog skupa, serijom fotografija na njegove osnivače i predavače, najvažnije trenutke i godine postojanja i zapravo sve što ga je učinilo kakav je danas. Naglasio je kako je ustvari najveća vrijednost skupa njegovih 19187 sudionika u proteklih 29 godina. Gledajući u budućnost, spomenuo je mlade snage okupljene oko naziva Mipro Junior, studente Kluba studenata elektrotehnike, koji su se na ovom skupu predstavili sa svojim radovima.
Druga tema kojom je završilo svečano otvaranje bila je "Programeri budućnosti - pet generacija platformi za razvoj poslovnih platformi". Opisujući svoja iskustva u novoj kompaniji Cordys, čest gost prijašnjih MIPRO-a Dalibor F. Vrsalović opisao je kako su računala uvođena u poslovne procese već od 60-tih. Opisao je probleme kod izgradnje poslovnih sustava, odnosno teškoće komuniciranja programera i onih koji pišu specifikacije tj. korisnika. Vrsalović predlaže korištenje potpuno novih alata pete generacije u kojima se neće programirati u postojećim jezicima, već će oni moći pokretati specifikaciju nekog poslovnog procesa, onako kako su ju napisali korisnici. To će izazvati revoluciju sličnu onoj koju je napravio tablični kalkulator u financijskim institucijama, kad je korisnik zapravo i programer, pišući formule u pojedine tablice.

Pozvana predavanja

Istaknuto mjesto svake konferencije čine pozvana predavanja. Nives Sandri ispričala nam je o spojenoj tvrtci Nokia Siemens Networks, nastala spajanjem ta dva telekomunikacijska diva, a čiji je cilj povezati 5 milijardi ljudi do 2015. Nova kompanija sad je druga u bežičnim uslugama i u servisima te treća u uslugama žične telefonije. Darko Gojanović, direktor dizajna u Intelu i jedan od vodećih projektanata čipova na slikovit je način opisao unutrašnjost mikroprocesora, sve do razine tranzistora i načina kako se to manifestira u radu. Moramo svakako spomenuti i seminare za kontinuirano obrazovanje, poimence "ICT u vođenju elektroenergetskog sustava", "Usporedno inženjerstvo" o novim trendovima u području projektiranja i proizvodnje u elektronici i CAE/CAD/CAM alatima, "Paralelno programiranje i primjena u grozd i GRID okruženjima" o paralelnom računanju i udaljenom dijeljenju računalnih resursa, i "Semantički web" o boljem računalnom procesiranju informacija s weba i njihovom boljem strukturiranju.

Broadband day

Jedna od vrlo zanimljivih tema našim čitateljima je i broadband. Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka organiziralo je radionicu Broadband Day. Njen je cilj upoznati sudionike (kojih je bilo preko 150) s planovima razvoja hrvatskog broadband tržišta, navesti probleme i potaknuti njihovo rješavanje. Dr.sc. Darko Dvornik, zamjenik ministra mora, turizma, prometa i razvitka odlično je sumirao cjelokupno trenutno stanje, naglasio kako smo još uvijek iza dosta zemalja po penetraciji širokopojasnog Interneta (287 tisuća ljudi, odnosno 6,7 %). Napomenuo je kako Hrvatska ima dobru perspektivu da se to tržište ubrzo proširi jer je pravni okvir već postavljen, većina kućanstava ima telefonski priključak i digitaliziranu telefonsku mrežu, a građani osjećaju potrebu za takvom vrstom veze na Internet.
Najvažniji zaključak radionice je svijest koliko je bitan širokopojasni pristup na općeniti razvoj ekonomije i povećanje proizvodnje. OECD je procijenio da će on pridonijeti jednu trećinu povećanju produktivnosti u industrijskim zemljama. Željko Tabaković iz Agencije za telekomunikacije naveo je Akcijski plan za razvoj broadbanda u RH, po kojem do kraja 2008. treba biti 500 tisuća priključenih korisnika (12%), a Internet na taj način treba biti pristupačan, povoljan i koristan. Jedan od ciljeva je i donijeti takav pristup na nerazvijena područja. Sličan program odnosi se i na Internet u otočkim školama, kako bi se pokrenulo učenje na daljinu.
Dr. Francoise Roure iz Ministarstva industrije Francuske navela je kako se razvija širokopojasni Internet u njenoj zemlji, poglavito WiMax, koja ima 12,7 milijuna broadband priključaka i peta je u svijetu. Lokalna iskustva s WiMaxom saznali smo od Karla Vlaha iz Novi-Neta, jednog od pionira te tehnologije u nas. Osim te radionice održale su se i "Razvoj vještina upravljanja" i " Financijsko vođenje i rizici kod međunarodnih projekata".

Tetra u MUP-u

Zanimljiv je bio i izložbeni dio konferencije na kojem su svoje proizvode tijekom cijelog trajanja sajma izložile tvrtke poput Micro-Linka, Markoje, Elsincoa, Storm Computersa, Končar Elektroindustrije, Exora, Tis Grupe, Belmeta 97, Unikomerca Elektro, Adneta, Infodate i slovenskih Iskra Sistema i IB-Procadda. Eksponati su bili uglavnom iz područja mrežne i mjeriteljske opreme, podrške elektroenergetskim sustavima, udaljenim upravljanjem i nadzorom i slično. Micro-Link d.o.o. je prošlogodišnji Mipro obilježio WiMaxom kao novom tehnologijom širokopojasnog umrežavanja, a ovaj je put opet donio tehnološku novinu prezentirajući Tetra način komunikacije. Iako Tetra (Terrestrial Trunked Radio) kao standard postoji desetak godina, nedavno je i u Hrvatskoj postala široko prihvaćena, nakon što su MUP i ZET (Zagrebački električni tramvaj) postali veliki korisnici tog sustava. Policajci na terenu odnosno tramvaji i autobusi dobili su pokretnu stanicu čija je primarna namjena visoko raspoloživa komunikacija. Tetra je upravo to, siguran i pouzdan način komunikacije javnih službi, pa i u slučaju prirodnih katastrofa i izvanrednih situacija. Osim izložene opreme, organizirali su i predavanje o Tetri, a govornik je bio Ranko Pinter iz ETSI-a (European Telecommunication Standards Institute), jedna od osoba koja je definirala ovaj standard.
I studenti MIPRO-a Junior također su imali svoje eksponate, poput Powerboxa, sustava za upravljanje snagom uređaja preko web sučelja, Motion capture sustava za digitaliziranje hodanja i njegove analize u medicinske svrhe, MobyMapa, digitalne karte gradova na mobitelu i ZmajMathOCR-a, sustava za prepoznavanje i rješavanje matematičkih zadataka.

Okrugli stolovi

Konferencija je bila začinjena i s nekoliko okruglih stolova na kojima su se raspravljale razne bitne teme poput značaja inovativnosti u hrvatskom gospodarstvu, razvoju telekomunikacijskog tržišta u našoj zemlji i iskustva u provođenju Bolonjskog procesa u Sveučilištu u Rijeci. Na prvom okruglom stolu je spomenut dosta razočaravajuć podatak po kojem je u Hrvatskoj u posljednjih 15-ak godina registrirano samo petstotinjak patenata (Pliva, Belupo itd.) što je jasni pokazatelj koliko su tvrtkama patenti (ne)bitni za zaštitu svojih proizvoda. Leo Begović, pomoćnik ministra gospodarstva, rada i poduzetništva spomenuo je kako njegovo ministarstvo daje kredite poduzetnicima koji na neki način ulažu u inovacije. Nedostatak kolegija na studijima koji potiču inovativnost nastojat će kompenzirati Sveučilište u Rijeci osnivanjem tehnoloških parkova. Primjer kompanije koja takvu strategiju ima ugrađenu u poslovanje je Ericsson Nikola Tesla, kako nam je opisala Gordana Kovačević, predsjednica.
Okrugli stol o TK tržištu organizirala je Hrvatska agencija za telekomunikacije. Na njemu su istaknuti trendovi porasta prihoda u ovom tržištu, pregled naglog skoka novih operatora, kao i problemi u razvoju našeg tržišta, posebice u već širokopojasnom pristupu Internetu. Srećom, trendovi su snižavanja cijena u nepokretnoj i pokretnoj mreži, s 69 tarifnih paketa u nepokretnoj i 39 u pokretnoj mreži, a saznali smo da su cijene razgovora općenito niže nego u ostatku Europe. Trendovi su svakako pozitivni, a u pripremi je novi Zakon o tržištu u koji smo dobili detaljni uvid, a koji će se uskladiti s EU, a i prilagoditi se stalnim promjenama u ovom području i riješiti brojna otvorena pitanja koja u prijašnjim verzijama nisu bila definirana.
Konferencija je završila s najvišim ocjenama, a posljednjeg su dana završavani razni seminari iz mikroelektronike, telekomunikacija i sigurnosti informacijskog sustava, koji su tradicionalno najnapučeniji.

Ivan Capan